Historie + typy -STREET DANCE :)))

8. června 2012 v 22:44 | Georgí :))) |  Street dance - Free Styl


Označení Street dance v sobě zahrnuje
všechny "pouliční" tance, které se
stávajíc víc a víc populární.
K tomuto volnému stylu se řadí Hip Hop,
Just Dance, X-Dance, R'n'B, ModernStreet,
Jazz-LatinStreet, Break Dance a Reggaeton.
Tyto tance mají i společný životní styl a oblékání - kšiltovky :))), volné kalhoty, graffiti, masivní zlaté řetězy apod. Pro Street dance jsou typické tzv.
Battles (jamming), kdy jednotlivci, dvojice nebo skupinka lidí tančí kolem sebe. Pozoruje je přitom hlouček lidí, kteří je následně posuzují a určí vítěze. Battles se většinou odehrávají ve volném prostranství.
Typy Stree dance :)))

Break Dance - vznikl v USA a v podstatě se vyvíjel společně s Hip Hopem, využívají se v něm ale i prvky brazilské capoery a různé akrobatické skoky (mezi prvky break dance patří power moves, freezy, footwork, toprock, uprock, lock-in a jiné).

Just Dance- hlavní prvky just dance jsou houpavý rytmus, svěžest, originalita a improvizace.

X-Dance - je silně propojen s osobností tanečníka, ten může projevit vlastní pocity a emoce.

R'n'B - nebo-li Rhythm and Blues má kořeny v černošských rytmech. Hlavním prvkem je houpavý rytmus, v současnosti se hojně mísí s ostatními "černošskými" styly.

ModernStreet - vznikl prolínáním hip hopu, moderního tance a jazz dance. Na hodině ModernDance si nejen zatančíte, čeká vás také posilování a potřebné protažení.

Jazz-LatinStreet - je mix jazz dance, R'n'B a latinskoamerických tanců.

Reggaeton - pochází z latinskoamerických zemí, prolíná se v něm hip hop, reggae, ale i latinskoamerické tance jako samba či salsa.Více ........:)))

Street dance
Street Dance, nazývaný také pouliční tanec je zastřešující pojem, který se používá pro popis tanečních stylů, které se vyvinuly mimo tanečního studia, přímo v ulicích, školních dvorech a tanečních klubech. Začal se objevovat ve Spojených státech v roce 1970. Pod tento pojem patří taneční styly jako: breakdance,popping, locking, hip hop new style a house dance.Stále více tyto tance získávají na popularitě, lidé je berou jako formu umění, lze v nich soutěžit, další pozitivní aspekt je zlepšení fyzičky.

Street Dance zahrnuje všechny pouliční tance, ve kterých si nachází stále větší oblibu mladá generace. Mezi taneční techniky a styly, které lze do Street dance zařadit patří Hip Hop, RnB, New style, Old style, Free style, Hype, Krumpin´, Funky, Lockin´, Poppin´, Boogaloo, Electric boogie,Break dance , House

S rostoucí popularitou se rozrůstá i mnoho seriózních soutěží Street Dance, každoročně se koná spoustu mezinárodních akcí po celém světě, jako například: Battle of the Year, Juste Debout a House Dance International. Tyto soutěže se zaměřují především na tzv. battle, ale také na choreografické přehlídky.

V České republice mezi nejprestižnější street dance akce patří Street Dance Kemp, Beat Street, Dancefloor Attack, Tanečník Roku - my CITY my STAGE a další.

Breakdance
Akrobatický taneční styl, který stál v 70. letech u zrodu hiphopové kultury. Pochází z New Yorku, konkrétně z Bronxu, kde mezi jeho průkopníky patřili především členové různých pouličních gangů. Breakdance využívá techniky toprocku (základní krok prováděný na nohách), uprocku (série kroků používaná k náznaku souboje), footworku (tanečníkova váha spočívá na rukách, čímž se uvolní nohy, které provádějí velmi rychlé a technicky náročné kroky), techniky power moves (veškeré točení, ať už na rukou, na hlavě, či na zádech) a také freeze (zastavení v určité akrobatické póze).

Hiphop newstyle
Populární tanec, který kombinuje více technik rozličných tanečních stylů. Newstyle často používá různé vlny, pop (náhlé strnutí) i akrobatické prvky. Pravidla nejsou jasně daná. Důležité je však správně vystihnout hiphopovou hudbu, její beaty a slova. Velký důraz je kladen i na freestyle, tedy na improvizaci.

New jack swing
V Americe New jack swing, v Evropě Hype. Tento styl vznikl v 80. letech v USA, a to díky videoklipům hvězd, jako byl Bobby Brown nebo M.C. Hammer. V jejich klipech se objevily velmi dynamické a energické taneční kreace, které inspirovaly mnohé tanečníky. Vytvořil se nový styl, založený na technicky jednoduchých, ale fyzicky velmi náročných pohybech.

Krump
Poměrně mladý tanec, nová forma tanečního a životního stylu známého jako Clowning. Krump by se dal označit za temnou stránku Hiphopu. Vyznačuje se agresivním projevem, výbušností, silově náročnými prvky a obrovským množstvím energie, která z něj vyzařuje. Jedná se bezpochyby o nejdrsnější tanec street dance. Ačkoli Krump vypadá sebezlověstněji a dochází mezi tanečníky k opravdovému kontaktu, kdy se poštuchují, tahají za trička, strkají, vrčí a zlost z nich srší proudem, jedná se stále jen o neškodný způsob, jak ventilovat své emoce, zbavit se stresu a nahromaděných problémů.

Dancehall
Kořeny tohoto tanečního i hudebního stylu nalezneme na Jamajce. Dancehall vychází z reggae a africké hudby. Oblíbenosti se těší zvláště u ženské části populace, a to nejspíše proto, že využívá především pohybu boků a hrudníku. Typickým tanečním prvkem pro dancehall je shake (třesení), dále jsou to rozlišné kroky typu The Myspace, The Bogle, Heel-Toe, Blazay-Blazay, Pon the River, Pon the Bank, a mnoho dalších.

Popping
Funky styl, jeden z prvotních tanců street dance vůbec. Základním prvkem je rychlá kontrakce svalů a následné uvolnění, tzv. pop. Právě pop dává celému stylu jeho charakteristické trhavé a sekavé vzezření. Popping můžeme také chápat jako spojující název pro řadu rozlišných tanečních technik. Například pro floating (technika využívající paty a špičky pro plynulé cestování tanečníka po parketu), strobing (rozkouskování obyčejného plynulého pohybu), waving (iluze vlny procházející tanečníkovým tělem) a další.

R´n´b
S příchodem nového hudebního žánru přišel i stejnojmenný taneční styl. R´n´b technicky připomíná Newstyle, ale s větším množstvím vln a plynulých pohybů. Ty jsou podmíněny pomalejší hudbou. R´n´b je procítěný tanec, s propracovanými kroky a důrazem na detail. Většina choreografií se plně soustřeďuje na hudbu i na text, a právě prostřednictvím tance divákům sděluje určitý příběh.

Locking
Nejstarší funky styl v historii street dance. Locking je založen na přesných tanečních pohybech, které jsou ukončeny vtipnou pózou nebo zmrzlou dobou - lockem. Používá gesta, pantomimu, předvádí se a baví. Pro komunikaci s diváky používá tzv. pointing (ukazování). Jeho hravost podtrhuje také typický úbor: pruhované podkolenky, vestičky, pestrobarevné košile, velcí motýlci, kšandy, čepice, klobouky apod.

House dance
Unikátní taneční styl, který jako jediný vychází z houseové hudby. Vznikl začátkem 80. let v prostředí klubů amerického Chicaga. Jeho podstata spočívá v naprostém uvolnění, a to zejména horní poloviny těla. Zatímco nohy provádějí mnohdy až neskutečně rychlé, složité a přesné kroky, tělo je naopak povolené, unášené pouze hudbou. Mezi základní taneční techniky Houseu patří jacking, footwork a lofting. Ty se však dále dělí, a vytvářejí tak celou síť různých pohybových variací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 geekly-chick geekly-chick | Web | 9. června 2012 v 7:43 | Reagovat

to jsi dobra zes to napsala mozna si to skopcila ale i tak

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama